Přečteno #4/2025
Zběsilé military sci-fi, povedené tuzemské LitRPG či tajemná novinka Kristýny Sněgoňové, to je můj knižní duben v kostce.
Milí čtenáři, vítám vás u prvního měsíčního shrnutí tady na Substack. Duben byl na přečtené knihy opět střídmý, neboť jsem zvládnul přečíst osm titulů, z čehož byla jedna audiokniha. Číslo to není sice nijak ohromující, přesto musím říct že jsem měl pří výběru knih šťastnou ruku a u všeho jsem se dobře bavil.
Planetární rachot: Nabušené sci-fi
Pomyslnou knihou měsíce je za mě sci-fi počin Planetární rachot dvojice Merglová - Paytok, která vyšla u nakladatelství Mystery Press. V recenzi jsem to nezmiňoval, ale tahle kniha mě tak nadchla, že ve mně dokázala opět rozdmýchat skomírající lásku ke sci-fi. Příběh knihy vypráví o osádce IFSS Mythos, která při rutinním převozu vězňů odpoví na volání o pomoc ze zdánlivě opuštěné planety. Jak jistě tušíte, začnou se dít věci. Kniha skvěle kombinuje napínavé momenty, dechberoucí akci a drsný humor. Na titulu je navíc znát vypsanost obou autorů, tudíž se text čte opravdu skvěle. Nadšení z knihy Planetární rachot trochu kazí poněkud otevřený konec a s tím ruku v ruce fakt, že pokračování se dočkáme až příští rok na jaře.
Bezčasí se pyšní originálním námětem
Novinku Kristýny Sněgoňové jsem měl možnost si přečíst s výrazným předstihem. Kniha oficiálně vychází až 15. května a troufnu si tvrdit, že se mají čtenáři nač těšit. Této ostřílené autorce se opět podařilo stvořit příběh, který si vás získá jak vcelku originálním námětem, tak naprosto dokonalým řemeslným zpracováním. Kniha se odehrává během Bezčasí, dvanácti hodinách, při kterých bohové, kteří po tuto dobu ztratili svou moc, kráčejí po zemi. Příběh se točí okolo Doroty a Medy, které se ocitnou v centru událostí, které mohou změnit osud celého lidstva.
HEX: Bažina vás vtáhne do hry
LitRPG knihy u nás nejsou příliš rozšířené, i proto, když se naskytla možnost pustit se to tuzemského počinu z tohoto žánru, neváhal jsem ani minutu. Jedním z autorů, kteří za knihou stojí, je Zuzana Strachotová, která má na kontě oceňované sci-fi Vypůjčený čas, o které se zmiňuji o pár řádku níže, nebo dystopické Devět dní, které už čeká na přečtení. Spolu s ní se na knize pracoval herní vývojář Tomáš Košek. Kniha HEX: Bažina vypráví o Leoně, která se rozhodla vše vsadit na jednu kartu a proslavit se v online videohře. Plány jsou jedna věc, ale skutečnost druhá. Povedený počin, který sice neohromí bůhví jakou originalitou, ale po řemeslné stránce mu není co vytknout.
Pestrá směska
Kromě těchto tří titulů jsem samozřejmě četl i další knihy, o kterých vám něco povím alespoň krátce. První musím zmínit román Nezapomeň psát, který vypráví o Marylin, mladé židovce, která se rozhodne vzepřít své konzervativní rodině. Hned poté jsem se vrhnul na tuzemský počin Láska v Osvětimi, jež byla napsána na motivy skutečného příběhu židovky Heleny a Franze, bachaře a člena jednotek SS. Dalším pánem na holení byl Dr. Theodore Papakostas a jeho Archeologie, má lásko. Tahle populárně-naučná kniha říznutá beletristickým vyprávěním je skvělým zdrojem informací, bohužel ona románová část moc nefunguje. Dále jsem přečetl Sedm na rudé řece. Vcelku zajímavý postapokalyptický román Anthonyho Ryana bohužel doplácí na plochost vyprávění. Konec patří audioknize Vypůjčený čas, o niž jsem psal nedávno.
Co mě čeká v květnu?
Aktuálně čtu Ovoce opilého stromu kolumbijské spisovatelky Ingrid Rojas Contreras. Hned po té mě čeká Babylon, román za alternativní minulosti od R. F. Kuang. Poté bych se měl ihned pustit do znovu vydané knihy Zuzany Strachotové Devět dní. Na cestě pak je kniha Proč se nebát umělé inteligence? od nakladatelství Jota. Populárně-naučné tituly z tohoto nakladatelství zbožňuju, proto chystám na tohle téma článek. Kromě toho očekávám i novinku Marka Havlíka Černá bouře. Z Epochy by mi pak měly postupně dorazit knihy Císařovna, přepracované pokračování skvělého Propast času, a taky Luciférovka Petra Brožovského. Kromě recenzních knih bych se rád konečně pustil do sci-fi Gateway. Tak mi držte palce, abych našel nějaký ten čas navíc, neboť už teď se ten květnový line-up zdá celkem nabitý.
V audiu jsem se pustil do military sci-fi Ve stínu slunce autora Jakuba Maříka. Jedná se o první díl série, která vypráví o vesmírné lodi UTSS Salamis. Chybí mi do konce asi dvě hodinky, ale už teď vím, že budu pokračovat rovnou dalším dílem. Kromě toho se nejspíše pustím do mluveného zpracování knihy O hvězdách víš h*vn*, protože jsem upřímně zvědavý, co vlastně na tom všichni vidí.